ERA-2AEB473X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB473X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
47kOhm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Contact Plating :
Tin
Series :
ERA-2A
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
500μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ERA-2AEB473X
Panasonic ERA-2AEB473X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 47kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C