ER1025-22JP
Mfr.Part #
ER1025-22JP
Description
FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Fixed Inductors
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q @ Freq :
25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
150MHz
2
Type :
Molded
HTS Code :
Max DC Current :
590mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
299.994654mg
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±5%
Series :
ER1025
Inductance :
1.2μH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
590mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
TUBULAR PACKAGE
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
0.51 mm
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Lead Length :
36.53mm
Material - Core :
Iron
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
Test Frequency :
7.9MHz
Datasheets
ER1025-22JP
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD