ER1025-10KS
Mfr.Part #
ER1025-10KS
Description
FIXED IND 390NH 700MA 300MOHM TH
Inductance :
390nH
Series :
Military, MIL-PRF-39010/08, ER1025
Lead Diameter :
0.51 mm
Inductance Frequency - Test :
25MHz
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Through Hole
Current Rating (Amps) :
700mA
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
Rated Current-Max :
0.7A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Material - Core :
Phenolic
Lead Length :
36.53mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
365MHz
Datasheets
ER1025-10KS
API Delevan ER1025-10KS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD