EPXBE10Q2SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EPXBE10Q2SB
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Description
EPXBE10Q2SB
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
ARINC Inserts
Product Status :
Active
Contact Layout, Typical :
10Q2
Number of Positions :
10 Position
Thread Size :
Housing Material :
Number of Rows :
Contact Plating :
Mounting Style :
Free Hanging
Connector Type :
RACK AND PANEL CONNECTOR
Application :
Contacts Sold Separately
Type :
Socket Assembly
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Series :
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Product :
Inserts
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Mounting Angle :
Straight
Pitch :
Accessory Type :
For Use With :
EPXB Series Backshell
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Housing Gender :
Receptacle
Subcategory :
Power Connectors
Tradename :
EPX
IP Rating :
Voltage Rating :
Class Code :
E
Current Rating :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Contact Gender :
Brand :
Radiall
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Material :
Radiall
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Number of Signal Positions :
8 Position
Number of Power Positions :
2 Position