EPSA120100UE-P5P-EJ
Mfr.Part #
EPSA120100UE-P5P-EJ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Current - Output (Max) :
1A
Connector Type :
PLUG
Level V
Max Operating Temperature :
40°C
Voltage - Output :
12V
Max Output Current :
1A
Size / Dimension :
2.95Lx1.38W x 1.85 H 75.0mmx35.0mmx47.0mm
No Load Power Consumption :
300mW Max
Cord Length :
72 1.83m
Power (Watts) :
12W
Voltage - Input :
90V~264VAC
Series :
EPSA EURO BLADE (12W)
Height :
35.052mm
Max Power Dissipation :
12W
Min Operating Temperature :
0°C
Region Utilized :
Europe
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
0°C~40°C
ITE (Commercial)
Width :
46.99mm
Approval Agency :
cULus
Input Connector :
CEE 7/16
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Length :
74.93mm