EPSA120100UB-P5P-EJ
Mfr.Part #
EPSA120100UB-P5P-EJ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Input Connector :
BS 1363
Polarization :
Positive Center
Polarity :
Positive
Height :
35.052mm
Min Operating Temperature :
0°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Output :
12V
Current - Output (Max) :
1A
Max Output Current :
1A
Power (Watts) :
12W
Connector Type :
PLUG
Max Power Dissipation :
12W
Voltage - Input :
90V~264VAC
Region Utilized :
United Kingdom
ITE (Commercial)
Width :
46.99mm
Series :
EPSA UK BLADE (12W)
Max Operating Temperature :
40°C
No Load Power Consumption :
300mW Max
Approval Agency :
cULus
Cord Length :
72 1.83m
Size / Dimension :
2.95Lx1.97W x 1.85 H 75.0mmx50.0mmx47.0mm
Input Type :
Fixed Blade
Length :
74.93mm
Operating Temperature :
0°C~40°C