EPSA120100U-P5P-EJ
Mfr.Part #
EPSA120100U-P5P-EJ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized :
North America
Published :
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
12W
No Load Power Consumption :
300mW Max
Current - Output 1 :
1A
Input Connector :
NEMA 1-15P
Voltage - Output 1 :
12V
Power (Watts) :
12W
Operating Temperature :
0°C~40°C
Size / Dimension :
2.95Lx1.38W x 1.85 H 75.0mmx35.0mmx47.0mm
Width :
46.99mm
Output Power :
12W
Approval Agency :
cULus
Cord Length :
72 1.83m
Voltage - Output :
12V
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Input :
90V~264VAC
Length :
74.93mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
PLUG
Height :
35.052mm
Max Output Current :
1A
Current - Output (Max) :
1A
Form :
Wall Mount (Class II)
Max Operating Temperature :
40°C
Series :
EPSA (12W)