EPSA120100U-P5N-EJ
Mfr.Part #
EPSA120100U-P5N-EJ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Height :
35.052mm
Series :
EPSA (12W)
Wall Mount (Class II)
Connector Type :
PLUG
Cord Length :
72 1.83m
Voltage - Output :
12V
Region Utilized :
North America
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Max Power Dissipation :
12W
Input Connector :
NEMA 1-15P
Approval Agency :
cULus
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
12W
Current - Output (Max) :
1A
Max Operating Temperature :
40°C
No Load Power Consumption :
300mW Max
Polarity :
Negative
Level V
Mount :
Wall
Operating Temperature :
0°C~40°C
Length :
74.93mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Min Operating Temperature :
0°C
Size / Dimension :
2.95Lx1.38W x 1.85 H 75.0mmx35.0mmx47.0mm
Input Type :
Fixed Blade
Width :
46.99mm
Max Output Current :
1A