EPS150080UPS-P5P-KH
Mfr.Part #
EPS150080UPS-P5P-KH
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W
Product Category :
Region Utilized :
North America
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency :
cULus
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Fixed Blade
Connector Type :
PLUG
Size / Dimension :
1.18Lx1.77W x 2.43 H 30.0mmx45.5mmx61.8mm
Max Operating Temperature :
40°C
Cord Length :
72 1.83m
Voltage - Output :
15V
Max Power Dissipation :
12W
No Load Power Consumption :
500mW Max
Mount :
Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
0°C
Series :
WALL PLUG (12W)
Operating Temperature :
0°C~40°C
Efficiency :
Level IV
Voltage - Input :
90V~264VAC
Input Connector :
NEMA 1-15P
Max Output Current :
800mA
Polarity :
Positive
Current - Output (Max) :
800mA
Power (Watts) :
12W