EP4SE230F29C4N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4SE230F29C4N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 488 I/O 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of LABs/CLBs :
Base Part Number :
EP4SE230
Height Seated (Max) :
3.4mm
Supply Voltage :
0.9V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
29mm
Terminal Form :
Ball
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Terminations :
780
Series :
STRATIX® IV E
Number of Inputs :
488
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Outputs :
488
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Length :
29mm
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of I/O :
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Total RAM Bits :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Clock Frequency :
717MHz