EP4CGX110DF31C8
Mfr.Part #
EP4CGX110DF31C8
Package / Case
896-BGA
Description
IC FPGA 475 I/O 896FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Logic Elements/Cells :
Width :
31mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Base Part Number :
EP4CGX110
Number of I/O :
475
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Length :
31mm
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Supply :
1.16V~1.24V
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
8 Weeks
Series :
Cyclone® IV GX
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Number of Outputs :
475
Number of Inputs :
Number of LABs/CLBs :
Clock Frequency :
472.5MHz
Number of Terminations :
896
Supply Voltage :
1.2V
Height Seated (Max) :
2.4mm