EP4CGX110CF23C8N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4CGX110CF23C8N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 270 I/O 484FBGA
Stock
202
In Stock :
202
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
270
Supply Voltage :
1.2V
Terminal Form :
Ball
Number of I/O :
270
JESD-609 Code :
e1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of LABs/CLBs :
6839
Number of Logic Elements/Cells :
109424
Length :
23mm
Clock Frequency :
472.5MHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Mounting Type :
Surface Mount
Total RAM Bits :
Number of Inputs :
Base Part Number :
EP4CGX110
HTS Code :
Series :
Cyclone® IV GX
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Terminations :
484
Width :
23mm
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Height Seated (Max) :
2.4mm
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
484-BGA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.16V~1.24V