EP4CE55F29I8L
Mfr.Part #
EP4CE55F29I8L
Package / Case
780-BGA
Description
IC FPGA 374 I/O 780FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Packaging :
Tray
Total RAM Bits :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of Outputs :
377
Clock Frequency :
362MHz
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Position :
BOTTOM
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
0.97V~1.03V
Number of Terminations :
780
HTS Code :
Terminal Pitch :
1mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Power Supplies :
11.2/3.32.5V
Number of I/O :
374
Number of Inputs :
377
Height Seated (Max) :
2.4mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Number of LABs/CLBs :
Base Part Number :
EP4CE55
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
1V
Number of Logic Elements/Cells :
Length :
29mm
Package / Case :
780-BGA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Width :
29mm