EP4CE40F29I7N
Mfr.Part #
EP4CE40F29I7N
Package / Case
780-BGA
Description
IC FPGA 532 I/O 780FBGA
Cyclone® IV E
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of I/O :
532
HTS Code :
Total RAM Bits :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Elements/Cells :
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V
Height Seated (Max) :
2.4mm
JESD-609 Code :
e1
Length :
29mm
Number of Terminations :
780
Packaging :
Tray
Number of Inputs :
535
Terminal Form :
Ball
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
1mm
Number of LABs/CLBs :
Supply Voltage :
1.2V
Number of Outputs :
535
Clock Frequency :
472.5MHz