EP4CE40F29C6N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4CE40F29C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 532 I/O 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Pitch :
1mm
Base Part Number :
EP4CE40
Width :
29mm
Number of Logic Elements/Cells :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Series :
Cyclone® IV E
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Clock Frequency :
472.5MHz
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
780
Packaging :
Tray
Number of Outputs :
535
Length :
29mm
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Ball
Number of I/O :
532
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Supply Voltage :
1.2V
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Total RAM Bits :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Height Seated (Max) :
2.4mm
Package / Case :
780-BGA
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of Inputs :
535
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V