EP4CE10F17C8N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4CE10F17C8N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 179 I/O 256FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Logic Elements/Cells :
Published :
Total RAM Bits :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
1V
Number of Terminations :
256
Base Part Number :
EP4CE10
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Outputs :
179
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Width :
17mm
Package / Case :
256-LBGA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of LABs/CLBs :
645
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
Number of Inputs :
179
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Series :
Cyclone® IV E
Length :
17mm
Additional Feature :
IT CAN ASO OPERATE AT 1.2V SUPPLY
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V