EP3SL200F1152C2N
Mfr.Part #
EP3SL200F1152C2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Height Seated (Max) :
3.9mm
Number of LABs/CLBs :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Form :
Ball
Packaging :
Tray
Number of Logic Elements/Cells :
Width :
35mm
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
Number of Outputs :
744
Power Supplies :
1.2/3.3V
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Length :
35mm
Number of I/O :
744
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
EP3SL200
Series :
Stratix® III L
Total RAM Bits :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage :
0.9V
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
HTS Code :
Voltage - Supply :
0.86V~1.15V
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Inputs :
Clock Frequency :
800MHz