EP3SL150F1152C4LN
Mfr.Part #
EP3SL150F1152C4LN
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
Number of Outputs :
744
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Supply Voltage :
0.9V
Number of Logic Elements/Cells :
Terminal Form :
Ball
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
35mm
Clock Frequency :
717MHz
Terminal Pitch :
1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Packaging :
Tray
Number of I/O :
744
Number of LABs/CLBs :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
3.9mm
Base Part Number :
EP3SL150
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
0.86V~1.15V