EP3SE260F1152I3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP3SE260F1152I3
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Stock
220
In Stock :
220
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
717MHz
Series :
Stratix® III E
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Voltage - Supply :
0.86V~1.15V
Supply Voltage :
0.9V
Length :
35mm
Terminal Form :
Ball
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
744
Number of Inputs :
744
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Total RAM Bits :
Base Part Number :
EP3SE260
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
Number of Logic Elements/Cells :
255000
HTS Code :
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
JESD-609 Code :
e1
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Height Seated (Max) :
3.9mm
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of LABs/CLBs :
10200
Number of I/O :
Power Supplies :
1.2/3.3V
Width :
35mm