EP2SGX90EF1152C5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP2SGX90EF1152C5
Manufacturer
Altera
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 558 I/O 1152FBGA
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Altera
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Logic Elements/Cells :
90960
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Number of LABs/CLBs :
4548
Number of Outputs :
558
Number of I/O :
558
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
35mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Width :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Base Part Number :
EP2SGX90
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Surface Mount :
yes
Series :
Stratix® II GX
Packaging :
Tray
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
5.962 ns
Clock Frequency :
640MHz
Supply Voltage :
1.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V
Height Seated (Max) :
3.5mm