EP2SGX90EF1152C4N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP2SGX90EF1152C4N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 558 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Height Seated (Max) :
3.5mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
558
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
5.117 ns
Supply Voltage :
1.2V
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Form :
Ball
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Total RAM Bits :
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V
Width :
35mm
Packaging :
Tray
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Outputs :
558
Number of LABs/CLBs :
Power Supplies :
1.21.2/3.33.3V
Length :
35mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code :
Number of Inputs :
Clock Frequency :
717MHz