EP2AGZ350FF35C3N
Mfr.Part #
EP2AGZ350FF35C3N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 554 I/O 1152FBGA
Surface Mount :
yes
Total RAM Bits :
JESD-609 Code :
e1
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Terminal Pitch :
1mm
Width :
35mm
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Inputs :
554
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of I/O :
554
Series :
Arria II GZ
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Height Seated (Max) :
2.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Ball
HTS Code :
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Number of LABs/CLBs :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Clock Frequency :
500MHz
Length :
35mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
EP2AGZ350
Supply Voltage :
0.9V