EP2AGZ225FF35C4N
Mfr.Part #
EP2AGZ225FF35C4N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 554 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Inputs :
554
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Tray
Terminal Form :
Ball
Number of LABs/CLBs :
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Width :
35mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Surface Mount :
yes
Series :
Arria II GZ
Clock Frequency :
500MHz
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
2.6mm
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
554
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Logic Elements/Cells :
Supply Voltage :
0.9V
Base Part Number :
EP2AGZ225
Terminal Pitch :
1mm