EP2AGZ225FF35C3N
Mfr.Part #
EP2AGZ225FF35C3N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 554 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Logic Elements/Cells :
Series :
Arria II GZ
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Clock Frequency :
500MHz
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Height Seated (Max) :
2.6mm
BOTTOM
Number of Inputs :
554
Factory Lead Time :
8 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
35mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
35mm
Number of Outputs :
554
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Packaging :
Tray
Base Part Number :
EP2AGZ225
Total RAM Bits :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Terminal Pitch :
1mm