EP2AGX65DF25C6N
Mfr.Part #
EP2AGX65DF25C6N
Package / Case
572-BGA, FCBGA
Description
IC FPGA 252 I/O 572FBGA
Stock
717
In Stock :
717
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Base Part Number :
EP2AGX65
Width :
25mm
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of Terminations :
572
Number of Logic Elements/Cells :
60214
Height Seated (Max) :
2.2mm
Number of LABs/CLBs :
2530
BOTTOM
Number of Outputs :
252
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B572
Number of I/O :
252
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Total RAM Bits :
ECCN Code :
3A991
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
0.9V
Number of Inputs :
Series :
Arria II GX
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Package / Case :
572-BGA, FCBGA
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
25mm
Clock Frequency :
500MHz