EP2AGX45DF29C5N
Mfr.Part #
EP2AGX45DF29C5N
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 364 I/O 780FBGA
Stock
630
In Stock :
630
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Surface Mount :
yes
Number of LABs/CLBs :
1805
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
3A991
Clock Frequency :
500MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
29mm
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of Logic Elements/Cells :
42959
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1mm
Series :
Arria II GX
Number of Inputs :
364
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.7mm
Number of I/O :
364
Number of Outputs :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Length :
29mm