EP2AGX260FF35C4N
Mfr.Part #
EP2AGX260FF35C4N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 612 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Outputs :
612
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
500MHz
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Series :
Arria II GX
Width :
35mm
Length :
35mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of LABs/CLBs :
Height Seated (Max) :
2.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Total RAM Bits :
Number of Logic Elements/Cells :
Number of I/O :
612
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
EP2AGX260
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V