EP2AGX190FF35I3N
Mfr.Part #
EP2AGX190FF35I3N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 612 I/O 1152FBGA
Height Seated (Max) :
2.6mm
Clock Frequency :
500MHz
Number of Logic Elements/Cells :
Supply Voltage :
0.9V
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
EP2AGX190
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Length :
35mm
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Terminal Form :
Ball
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Mounting Type :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Number of Inputs :
612
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Number of Outputs :
612
Number of I/O :
Series :
Arria II GX
Width :
35mm