EP2AGX125EF29C4N
Mfr.Part #
EP2AGX125EF29C4N
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 372 I/O 780FBGA
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Height Seated (Max) :
2.7mm
Number of Outputs :
372
Number of Terminations :
780
HTS Code :
Organization :
124100 CLBS
Supply Voltage :
0.9V
Length :
29mm
Number of I/O :
372
Packaging :
Tray
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Terminal Pitch :
1mm
ECCN Code :
3A991
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Total RAM Bits :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Series :
Arria II GX
Base Part Number :
EP2AGX125
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of LABs/CLBs :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clock Frequency :
500MHz