EP20K60ETC144-3
Mfr.Part #
EP20K60ETC144-3
Package / Case
144-LQFP
Description
IC FPGA 92 I/O 144TQFP
Package / Case :
144-LQFP
Number of Inputs :
84
Output Function :
MACROCELL
Number of LABs/CLBs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of I/O :
92
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Length :
20mm
Packaging :
Tray
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
1.8V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Programmable Logic Type :
LOADABLE PLD
Surface Mount :
yes
Number of Gates :
Clock Frequency :
160MHz
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
EP20K60
Terminal Position :
QUAD
Total RAM Bits :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ