EP20K600EFC33-2X
Mfr.Part #
EP20K600EFC33-2X
Manufacturer
Altera
Package / Case
1020-BBGA
Description
IC FPGA 588 I/O 1020FBGA
Manufacturer :
Altera
Package / Case :
1020-BBGA
Length :
33mm
Number of I/O :
588
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1020
Number of LABs/CLBs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Propagation Delay :
2.25 ns
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Width :
33mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.8V
Programmable Logic Type :
LOADABLE PLD
Base Part Number :
EP20K600
Terminal Pitch :
1mm
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Outputs :
580
Number of Dedicated Inputs :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Number of Inputs :
580
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Series :
APEX-20KE®
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
3.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Terminal Form :
Ball
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Gates :
Output Function :
MACROCELL
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V