EP20K30ETC144-2X
Mfr.Part #
EP20K30ETC144-2X
Package / Case
144-LQFP
Description
IC FPGA 92 I/O 144TQFP
Stock
2
In Stock :
2
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of LABs/CLBs :
120
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
QUAD
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
HTS Code :
Number of Inputs :
84
Number of Outputs :
84
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Propagation Delay :
2.69 ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
20mm
Base Part Number :
EP20K30
Number of I/O :
92
Number of Logic Elements/Cells :
1200
Clock Frequency :
160MHz
Series :
APEX-20KE®
Number of Terminations :
144
Packaging :
Tray
Length :
20mm
Height Seated (Max) :
1.6mm