EP20K160EBC356-2
Mfr.Part #
EP20K160EBC356-2
Package / Case
356-LBGA
Description
IC FPGA 271 I/O 356BGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Terminal Form :
Ball
Number of Outputs :
263
Number of Gates :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
356
Length :
35mm
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.8V
Number of Inputs :
263
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Logic Elements/Cells :
Height Seated (Max) :
1.63mm
Series :
APEX-20KE®
Total RAM Bits :
Package / Case :
356-LBGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
271
JESD-30 Code :
S-PBGA-B356
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Width :
35mm
HTS Code :
Clock Frequency :
160MHz