EP20K1500CF33C8
Mfr.Part #
EP20K1500CF33C8
Package / Case
1020-BBGA
Description
IC FPGA 1020FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
1.8V
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1020
Number of Logic Elements/Cells :
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
1mm
Number of I/O :
808
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Number of Gates :
Organization :
808 I/O
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Width :
33mm
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
33mm
Series :
APEX-20KE®
Number of LABs/CLBs :
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Package / Case :
1020-BBGA
Height Seated (Max) :
3.5mm