EP20K1000CF33C7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP20K1000CF33C7
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1020-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 708 I/O 1020FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Programmable Logic Type :
LOADABLE PLD
Number of Dedicated Inputs :
4
Terminal Pitch :
1mm
Series :
APEX-20KC®
Terminal Position :
BOTTOM
Package / Case :
1020-BBGA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
1.8V
Number of I/O :
708
Number of Gates :
Terminal Form :
Ball
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
3.5mm
Output Function :
MACROCELL
Propagation Delay :
1.49 ns
Total RAM Bits :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
ECCN Code :
3A001.A.7.A
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1020
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
33mm
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Number of LABs/CLBs :
Width :
33mm
Number of Logic Elements/Cells :
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ