EMS43CHC-50.000M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMS43CHC-50.000M
Manufacturer
Ecliptek
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
PLASTIC SMD MEMS OSCILLATOR
Manufacturer :
Ecliptek
Product Category :
Oscillators
Frequency Stability :
±100ppm
Spread Spectrum Bandwidth :
±1.00%, Center Spread
Function :
Enable/Disable
Product Status :
Obsolete
Base Resonator :
MEMS
Ratings :
Voltage - Supply :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
XO (Standard)
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Current - Supply (Max) :
40mA
Absolute Pull Range (APR) :
Current - Supply (Disable) (Max) :
20mA
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Output :
LVCMOS
Package :
Bulk
Frequency :
50 MHz
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C