ELXM02300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELXM02300
Manufacturer
Amphenol Pcd
Description
TERM BLOCK 2POS 3.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Product Category :
Wire to Board
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positions Per Level :
2
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
125°C
Number of Levels :
1
Clamp Material - Plating :
Copper Alloy - Nickel Plated
Termination :
Screw
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Screw Material - Plating :
Copper Alloy - Nickel Plated
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Mating Orientation :
Angled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Brass, Tin
Published :
Torque - Screw :
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Current :
12A
Color :
Black
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Number of Positions Per Level :
2
Voltage :
300V
Wire Gauge :
16-28 AWG
Series :
ELXM
Number of Pins :
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Datasheets
ELXM02300
Introducing Wire to Board Amphenol Pcd ELXM02300 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:125°C, Voltage:300V, Number of Pins:2, ELXM02300 pinout, ELXM02300 datasheet PDF, ELXM02300 amp .Beyond Wire to Board Amphenol Pcd ELXM02300 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Black Tray Polyamide (PA46), Nylon 4/6 Through Hole Angled Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-28 AWG ELXM