ELRA2U16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELRA2U16
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
5.7MM EPOWER-LITE 2WAY RECEPTACL
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Contact Finish Thickness :
Number of Rows :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Cable Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Wire Type :
Discrete
IP Rating :
IP67
Color :
Orange
Accessory Type :
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
2 Position
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Angle :
Straight
Contact Type :
Male Pin
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Series :
ePower-Lite
Pitch :
0.630 (16.00mm)
Fastening Type :
Latch Holder
Current Rating :
100 A
Voltage Rating :
600 VAC
Features :
Shielded, Waterproof (Mated, IP67)
Contact Finish :
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Package :
Bag
RoHS :
Details
Thread Size :
Row Spacing :
Base Product Number :
ELRA2U1
Termination Style :
Crimp
Contact Plating :
Product :
Receptacles
Housing Color :
Orange
Wire Gauge :
6 AWG