EL5100IS-T13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EL5100IS-T13
Manufacturer
Intersil
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Number of Circuits :
1
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
3.3V~12V ±1.65V~6V
-3db Bandwidth :
200MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Slew Rate :
2200V/µs
Voltage - Input Offset :
1mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply :
2.5mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Consumer IC Type :
Video Amplifier
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Input Bias :
2µA
Current - Output / Channel :
100mA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Amplifier Type :
Voltage Feedback
Base Part Number :
EL5100
Datasheets
EL5100IS-T13
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Intersil EL5100IS-T13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:EL5100, EL5100IS-T13 pinout, EL5100IS-T13 datasheet PDF, EL5100IS-T13 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Intersil EL5100IS-T13 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Intersil EL5100IS-T13
2μA Instrumentational OP Amps 3.3V~12V ±1.65V~6V EL5100 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
EL5100IS-T13 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the Voltage Feedback-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tape & Reel (TR) case. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~85°C . This op amp contains 1 circuits. It is recommended that you use an 2.5mA power supply with this electrical part in order for it to operate correctly. Using VIDEO AMPLIFIER, you can sort the electronic part based on the type of consumer IC that is included.