EL100D10-05N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EL100D10-05N
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 3-100V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Load Current :
10A
Output Type :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Voltage - Load :
3V~100V
On-State Resistance (Max) :
10MOhm
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Input :
4V~8VDC
Package / Case :
Module
Series :
EL
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Datasheets
EL100D10-05N
Sensata Technologies – Crydom EL100D10-05N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V