EHHD020A0F641-HZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EHHD020A0F641-HZ
Manufacturer
ABB Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
Size / Dimension :
2.28Lx0.90W x 0.30 H 57.9mmx22.8mmx7.6mm
Voltage - Input (Min) :
18V
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Current - Output (Max) :
20A
Voltage - Isolation :
2.25kV
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
75V
Packaging :
Tray
Power (Watts) :
66W
Series :
Hammerhead™ EHHD020A0F (66W)
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Efficiency :
91%
Control Features :
Enable, Active Low
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Output 1 :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)