ED500R-02P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ED500R-02P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
TERM BLK 2POS 5.00MM SCRW PLG
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Wire to Board
Color :
Green
Product Status :
Active
Series :
ED500R
Mating Orientation :
Vertical with Board
Current :
16 A
Positions Per Level :
2
Features :
Package :
Bulk
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Voltage :
300 V
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
14-24 AWG
Datasheets
ED500R-02P
Introducing Wire to Board DINKLE Corporation USA ED500R-02P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300 V, Mounting Type:Through Hole, ED500R-02P pinout, ED500R-02P datasheet PDF, ED500R-02P amp .Beyond Wire to Board DINKLE Corporation USA ED500R-02P ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DINKLE Corporation USA ED500R-02P
0.197 (5.00mm) Green Through Hole Vertical with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-24 AWG ED500R