ECS-73-20-5PX-TR
Mfr.Part #
ECS-73-20-5PX-TR
Package / Case
HC-49/US
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
Product Category :
Crystals
Operating Frequency :
7.3728MHz
Type :
MHz Crystal
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Tolerance :
0.003%
Frequency :
7.3728MHz
Frequency Tolerance :
±30ppm
Load Capacitance :
20pF
Height :
4.2926mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-10°C~70°C
Drive Level :
500 µW
Package / Case :
HC-49/US
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.449Lx0.189W 11.40mmx4.80mm
Physical Dimension :
L11.4XB4.8XH3.2 (mm)/L0.449XB0.189XH0.126 (inch)
Factory Lead Time :
9 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Operating Mode :
Fundamental
Additional Feature :
Tape and Reel
Pbfree Code :
yes
Frequency Stability :
±50ppm