ECH-A22505JX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECH-A22505JX
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5UF 5% 220VAC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
32.4866mm
Number of Terminations :
2
Lead Length :
30mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Voltage - Rated DC :
220V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Height Seated (Max) :
1.161 29.50mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
220V
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene, Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
1.457Lx0.709W 37.00mmx18.00mm
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
5μF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
1.280 32.50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
ECHAX
HTS Code :
Applications :
Motor Run
Height :
27.5mm