EC350VM-05P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EC350VM-05P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
TERM BLK 5POS 3.50MM SCRW PLG
Stock
795
In Stock :
795
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
8 A
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-1.5mm²
Product Status :
Active
Series :
EC350VM
Package :
Bulk
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
320 V
Features :
Mating Flange
Wire Gauge or Range - AWG :
14-28 AWG
Current - IEC :
14A
Number of Levels :
1
Positions Per Level :
5
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Voltage - UL :
300 V
Header Orientation :
Number of Positions :
5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Green
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
EC350VM-05P
DINKLE Corporation USA EC350VM-05P
0.138 (3.50mm) Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EC350VM Tin
EC350VM-05P Overview
EC350VM-05P Features
EC350VM series
EC350VM-05P Applications
There are a lot of Dinkle
EC350VM-05P Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM