EB4001530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EB4001530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 20P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Pitch :
0.197 5.00mm
Voltage :
300V
Current :
20A
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
20
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Number of Levels :
2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
EB
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Feature :
Interlocking (Side)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
12-22 AWG
Screw Thread :
M3
Datasheets
EB4001530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek EB4001530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, EB4001530000G pinout, EB4001530000G datasheet PDF, EB4001530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek EB4001530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG EB