EB0801500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EB0801500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 4POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Number of Levels :
2
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Voltage :
300V
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Interlocking (Side)
Positions Per Level :
4
Pitch :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
12-22 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Series :
EB
Screw Thread :
M3
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Color :
Green
Current :
20A
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
EB0801500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek EB0801500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, EB0801500000G pinout, EB0801500000G datasheet PDF, EB0801500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek EB0801500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG EB