EAC-16-472
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAC-16-472
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 250VDC/VAC 16A CHAS
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Filter Type :
Single Phase
Frequency :
1MHz
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
High Pot :
2500 V
Lead Free :
Lead Free
Height :
32mm
Termination Style :
Terminal Block
Voltage - Rated AC :
250V
Approval Agency :
cURus, VDE
Max Current Rating :
16A
Current Rating :
16A
Configuration :
Single Stage
Physical Dimension :
L85.0XB39.0XH30.0 (mm)/L3.346XB1.535XH1.181 (inch)
Termination :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
EAC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Box
Mount :
DIN Rail, Panel
Depth :
39mm
Capacitance :
4.7nF
Leakage Current :
500μA
Length :
85mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
EAC-16-472
Cosel EAC-16-472
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH