EAC-16-102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAC-16-102
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 250VDC/VAC 16A CHAS
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Configuration :
Single Stage
Filter Type :
Single Phase
Lead Free :
Lead Free
Published :
2010
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Physical Dimension :
L85.0XB39.0XH30.0 (mm)/L3.346XB1.535XH1.181 (inch)
Series :
EAC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Screw
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
85mm
Voltage - Rated AC :
250V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Approval Agency :
cURus, VDE
Frequency :
1MHz
Width :
39mm
Height :
30mm
Leakage Current :
130μA
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Box
Voltage - Rated DC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Terminal Block
High Pot :
2500 V
Current Rating :
16A
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
1nF
Datasheets
EAC-16-102
Cosel EAC-16-102
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH