EA2-12TNU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EA2-12TNU
Manufacturer
KEMET
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Release Time :
1
Dielectric Strength Between Open Contacts :
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
Relay Function :
DPDT
Body Height :
5.4
Coil Power :
140
Contact Current(DC)-Max :
2
Electrical Life :
PCB Hole Count :
10
Reference Standard :
CSA; UL
Contact Voltage(AC)-Max :
250
Coil Release Voltage(DC) :
9
Contact Current(AC)-Max :
2
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Voltage(DC)-Max :
220
Body Breadth :
9.2
Weight :
1.5
End Contact Material :
Silver Alloy
Termination Type :
Solder
Operate Time :
Terminal Length :
.003
Insulation Resistance :
Contact Resistance :
50
Body Length or Diameter :
14.2
Input Switching Control Type :
Random
Physical Dimension :
14.2mm x 9.2mm x 5.4mm